cze 272010
 
Air France - Airbus 380 - AF1980 - F-HPJB - widok na kolosa z górnego rękawa

Airbus 380

Air France zaplanował szkolenie załóg A380 na krótkiej europejskiej trasie i można było kupić bilety na rejsy Paryż Charles de Gaulle Londyn Heathrow w promocyjnej cenie. Airbus 380, skorzystałem z tego i ja. Za 80 euro można było odbyć podróż w dwie strony. Warunkiem tej ceny był przelot  tam i z powrotem na pokładzie A380. Można było wracać od razu tym samym samolotem, jak również zostać w Londynie i wrócić później. Wybrałem pierwszą opcję.

Odprawa, a potem kontrola dokumentów. Z kontrolą nie było problemów, bo były wydzielone specjalne stanowiska dla rejsu AF1980.

Nadszedł wreszcie ten długo oczekiwany przeze mnie dzień. 27 czerwca 2010 roku, zaraz wejdę na pokład. Chyba pierwszy raz w życiu widzę boarding przez trzy rękawy.

 

Air France - Airbus 380 - AF1980 - F-HPJB - boarding przez trzy rękawy

Air France – Airbus 380 – AF1980 – F-HPJB – boarding przez trzy rękawy

 

Co innego widzieć Super Jumbo na zdjęciach, co innego w rzeczywistości. Robi wrażenie, to jest kolos. Moje miejsce jest na górnym pokładzie.

Air France - Airbus 380 - AF1980 - F-HPJB - widok na kolosa z górnego rękawa

Air France – Airbus 380 – AF1980 – F-HPJB – widok na kolosa z górnego rękawa

 

Klasa biznes

W klasie biznes układ foteli Airbusa A380 Air France to dwa korytarz dwa korytarz dwa. Fotele wyglądają na wygodne, ale nie rozkładają się do płaskiego łóżka. To co się rzuca w oczy to, to że klasa biznes zajmuje prawie 2/3 górnego pokładu. Szkoda, że klienci naszego narodowego przewoźnika nie są tak bogaci. W polskich Boeingach 767 są tylko trzy rzędy. Niestety, idę dalej.

Air France - Airbus 380 - AF1980 - F-HPJB - fotele klasy biznes w środkowym rzędzie

Air France – Airbus 380 – AF1980 – F-HPJB – fotele klasy biznes w środkowym rzędzie

 

Klasa ekonomiczna

Zajmuję swoje miejsce w klasie ekonomicznej, tu znacznie ciaśniej. Górny pokład Airbus A380, układ foteli to dwa korytarz cztery korytarz dwa. Miejsce przy oknie wybrałem zaraz po zakupie biletu. Pierwszy raz siedzę tak wysoko w samolocie. Ponieważ jest to upper deck A380, to okna są pod sporym kątem. Na dłuższych trasach śpię oparty o kadłub lub okno, ale tu się tak nie da. Czubkiem głowy mogę dotknąć ścianki, ale nie da się wygodnie oprzeć. Siedzenie nie dochodzi do kadłuba więc jest miejsce na dodatkowy schowek bagażowy.

Air France - Airbus 380 - AF1980 - F-HPJB - otwarty schowek pod oknem

Air France – Airbus 380 – AF1980 – F-HPJB – otwarty schowek pod oknem

 

Niestety jest spora wada dotycząca zamykania i otwierania schowka. Nie ma przycisku lub jakiejś zasuwki. Schowek otwiera się naciśnięciem na klapę, uniemożliwia to opieranie się na nim. Szkoda, może ktoś kiedyś to poprawi.

Air France - Airbus 380 - AF1980 - F-HPJB - zamknięty schowek pod oknem

Air France – Airbus 380 – AF1980 – F-HPJB – zamknięty schowek pod oknem

 

Odbijamy od rękawa. Przez okno widać pierwszego Airbusa 380 dostarczonego do Air France.

Air France - Airbus 380 - AF1980 - F-HPJB - widok na pierwszego Super Jumbo (F-HPJA) dostarczonego tej linii lotniczej

Air France – Airbus 380 – AF1980 – F-HPJB – widok na pierwszego Super Jumbo (F-HPJA) dostarczonego tej linii lotniczej

 

Nasze trzy rękawy. Teraz puste, czekają na następnego grubasa.

Lotnisko Paryż Charles de Gaulle (CDG) - widok na stanowisko z trzema rękawami do obsługi Super Jumbo i Jumbo Jet

Lotnisko Paryż Charles de Gaulle (CDG) – widok na stanowisko z trzema rękawami do obsługi Super Jumbo i Jumbo Jet

 

I znów pierwszy A380 dostarczony do Air France. Tym razem widok od strony ogona.

Air France - Airbus 380 - widok na F-HPJA od strony ogona

Air France – Airbus 380 – widok na F-HPJA od strony ogona

 

System rozrywki pokładowej. Ekrany sporo większe od tych znanych z  Boeingów 777 należących do Air France. Trasa krótka, więc nie zamierzam grać lub oglądać filmów. Z wyjątkiem tych z kamery umieszczonej na ogonie. Super bajer. A380 podczas kołowania.

Air France - Airbus 380 - AF1980 - F-HPJB - widok z kamery na ogonie podczas kołowania na lotnisku Paryż Charles de Gaulle (CDG)

Air France – Airbus 380 – AF1980 – F-HPJB – widok z kamery na ogonie podczas kołowania na lotnisku Paryż Charles de Gaulle (CDG)

 

Na ścianach na małych monitorach również widok z kamery na ogonie. Fotele jakby cieńsze od tych, co znam z innych samolotów Air France. Co do wygody, to ciężko się wypowiadać na tak krótkiej trasie, ale do najniższych nie należę więc raczej ciasno.

Air France - Airbus 380 - AF1980 - F-HPJB - małe monitory informacyjne na ściance oddzielającej klasę ekonomiczną od biznes

Air France – Airbus 380 – AF1980 – F-HPJB – małe monitory informacyjne na ściance oddzielającej klasę ekonomiczną od biznes

 

Jest i polski akcent. LOT, Embraer 170. Z tej wysokości wydaje się maleńki.

Lotnisko Paryż Charles de Gaulle (CDG) - Embraer 170 LOTu (SP-LDA) na płycie lotniska widziany z górnego pokładu Super Jumbo (F-HPJB)

Lotnisko Paryż Charles de Gaulle (CDG) – Embraer 170 LOTu (SP-LDA) na płycie lotniska widziany z górnego pokładu Super Jumbo (F-HPJB)

 

 Dodaj komentarz

Możesz używać następujących atrybutów i znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)